שאלה של גודל 3

במאמר זה, השלישי בסדרת המאמרים העוסקים ביצירת אשליית מרחב בחלל, אדון בנושא האור ככל שהוא משפיע על תחושת המרחב בחלל. ככלל ככל שיש יותר אור יש לנו תחושה שהחלל גדול ומרווח יותר. חדר חשוך ירגיש קטן יותר. זאת אומרת שחדר שיש בו הרבה חלונות שמכניסים אור או חלונות גדולים יותר ירגיש מרווח יותר מחדר שיש בו חלון אחד קטן. במקרה של חדר מסוג זה (מישהו אמר ממ"ד?), נאלץ לנצל את מירב האפשרויות כדי למקסם את כמות האור שבכל זאת מגיעה לתוך החדר.

איך נמקסם את ניצול האור?

כדי לנצל את האור שנכנס לחדר בצורה הטובה ביותר, נרצה שכמה שיותר ממנו יוחזר חזרה אל תוך החדר וכמה שפחות יוחזר החוצה או יבלע על ידי הקירות והחפצים שבחדר. יש לזה מחיר מסוים, כיוון שחומרים מחזירי אור הם לעיתים גם מחזירי רעש והם נוטים להיות חלקים ומבריקים יותר, מה שלא בהכרח מתאים לאווירה שרוצים לייצר בחדר. הנקודה החשובה ביותר היא הנקודה שבה האור נכנס. שם חשוב שיהיה משטח שמחזיר הרבה אור אל החדר, בין אם זה הקיר או רהיט כלשהו. זה יכול להיות משטח לבן (מחזיר הכי הרבה אור) או מראה למשל.

בשאר חלקי החדר, נצטרך לאזן בין השיקולים של האור לשיקולים אחרים. טקסטורות תלת מימדיות למשל סופגות אור ולכן מקטינות את החדר. יחד עם זאת, הן מוסיפות עניין לחלל. כך גם שטיחים ובדים, אם כי אלה גם בולעים רעש ומייצרים אינטימיות. משטחים קשים ומבריקים יחזירו יותר אור אך גם יותר רעש. צבע חזק יוכל לשמש להדגשת אלמנט מעניין אך הוא גם יבלע יותר אור ויצור אפקט של הקטנת החדר מעצם היותו בולט. צבעים שיותר קרובים ללבן יחזירו יותר אור, אך האם הם משרתים את האווירה שאנחנו רוצים ליצור?

בבואנו לבחור את החיפויים והאלמנטים שנציב בחדר, נצטרך ליצור לעצמנו סדרי עדיפויות ולהבין בדיוק מה אנחנו רוצים ליצור ומה חשוב לנו יותר ומה פחות. רק כך נוכל למצוא את עצמנו בתוך מכלול הפתרונות העומדים לרשותנו.

מיתוג וקידום באינטרנט מיתוג וקידום באינטרנט