שאלה של גודל 1

בעולם שרק נהיה צפוף וצפוף יותר, המרחב שעומד לרשותנו הולך ומצטמצם. יותר ויותר אנשים מתגוררים בחללים קטנים וצפופים וגם מקומות העבודה לא מאוד מרווחים. יחד עם זאת, מרביתנו כמהים למרחב. אנחנו מחפשים איך להוציא את המירב מן החלל שעומד לרשותנו ואיך לגרום לו להרגיש מרווח על אף שהרבה פעמים הוא אינו כזה.

עיצוב פנים לא יכול להגדיל חלל. עיצוב פנים כן יכול לתת תחושה שחלל יותר גדול ויותר מרווח ממה שהוא באמת. זה נעשה באמצעים כגון חלוקת חלל נכונה ויעילה, סידורו בצורה נוחה וזורמת יותר, שמירה על פרופורציות מתאימות וגם כמה טריקים אופטיים.

בסדרת הפוסטים הקרובה, בכוונתי להקדיש תשומת לב לצד זה של אמנות עיצוב הפנים. איך יוצרים אשליה שחלל הוא יותר מרווח ממה שהוא באמת?

בפוסט הראשון בסדרה, אתייחס למספר דברים שבתוך החדר עצמו.

טשטוש גבולות

אחד הדברים שיצור תחושה שהחדר מרווח זו תחושה שהחדר גדול ממה שהוא. אז נתחיל מלהבין שגודל החדר נקבע על ידי הגבולות שלו. לכן, אם אנחנו רוצים ליצור אשליה שהחדר אינו בגודל שהוא באמת עלינו לטשטש את הגבולות שמגדירים את הגודל הזה. ואיך מטשטשים? הרי אי אפשר למנוע מחדר שיהיה לו גבול. העיקרון פשוט – מסיחים את תשומת הלב מגבול החדר כדי שלא נשים לב שהוא שם, או לפחות שזה פחות יבלוט לנו. דוגמה לכך היא למשל לתלות תמונה צבעונית או כהה או מאוד דרמטית במרכז של קיר בהיר. התמונה תמשוך את תשומת ליבנו ולא נשים לב לגבולות הקיר. דבר זה יגרום לחדר להרגיש גדול יותר ממה שהוא באמת. שטיח צבעוני במרכז של חדר עם רצפה ניטרלית יפעל באותו אופן.

גם בסידור החלל, אפשר לעבוד על אותו עקרון. אם נניח רהיטים קרוב לקירות זה יבליט אותם. אם המטרה שלנו היא לטשטש את גבולות החדר כדאי במידת האפשר להרחיק את הרהיטים מהקיר. לא צריך רווח ענקי, רק מספיק כדי לתת קצת אוויר ולתת לעין מקום לנוע מעבר לרהיט. ברגע שעושים את זה ניתן לראות יותר רצפה מצד אחד ומצד שני העין שנמשכת לרהיטים לא מביטה על פינות החדר. התוצאה – החדר מרגיש מרווח יותר. במקרים שממש אין ברירה, נוכל לבחור רהיטים על רגליים או רהיטים מרחפים. אלה מאפשרים לעין לנוע על הרצפה מתחת לרהיט, אך מסתירים את גבול החדר עצמו בגופם.

שמירה על פרופורציות

כך או כך ברור שכדי שהרהיטים לא יסתמו את החדר יש להקפיד לרהט אותו ברהיטים בגודל שמתאים לו. לא כדאי להיכנע לפיתוי להכניס דברים גדולים מדי לחלל קטן מדי. דוגמה פופולרית במחוזותינו היא האי במטבח. אי יכול להיות דבר ממש יפה ושימושי. הוא גם יכול להיות מפלצת שסותמת את כל המרחב הציבורי בבית. לפני שמכניסים אי למטבח כדאי לבדוק טוב אם יש מקום בשבילו ואם אין, למצוא חלופה יותר קטנה שתתאים לחלל ובסופו של דבר תתן תחושה טובה יותר. דוגמה אחרת היא ספת שלושת המושבים. מתי בפעם האחרונה ראיתם שלושה אנשים יושבים על ספה אחת? האמת היא שלרוב אין צורך ביותר משני מושבים צמודים ובסלון שאין בו מקום לספה גדולה אין שום סיבה טובה לשים ספה שכזו.

מיתוג וקידום באינטרנט מיתוג וקידום באינטרנט